Sara Koenig, Editor
Established 1994


North Carolina's Prep Wrestling Records:
Fastest Pins

Please send additions to records@ncmat.com. Be sure to include season and opponent's team

Fastest Pins

Time Name School Season Opponent
:03 Adam Dedmon Chase 00-01 Polk County
:03 Adam Dedmon Chase 99-00 ?
:03 Jared McVey Broughton 99-00 ?
:03 Landry McDuffie Lumberton 89-90 ?
:03 Mike Campbell Trinity 86-87 Asheboro

Time Name School Season Opponent
:04 Chad Brown Glenn 04-05 Bandys
:04 Clayton Taylor Rosewood 04-05 South Central
:04 Brad Fortier Roanoke Rapids 02-03 North Edgecombe
:04.8 Gianni Niglio Hickory 00-01 ?

Time Name School Season Opponent
:05 Chris Tesar Eastern Wayne 05-06 Hoggard
:05 Chris Greig Dixon 03-04 ?
:05 Matt Dunlap Union Pines 03-04 West Johnston
:05.3 Ryan Snipes Rosman 03-04 Southside Christian
:05 Jack Hartley Williams 02-03 Eastern Alamance
:05 Mario McDuffie Lumberton 02-03 EE Smith
:05 Matt Caison Terry Sanford 02-03 ?
:05 Joseph Davis Rosewood 01-02 Dixon
:05 Brett Reed Fred T Foard 00-01 Hickory
:05 Bob Cooke Rosewood 99-00 Rocky Mount
:05 Chris Harris DH Conley 99-00 Williamston
:05 Ben Staton Broughton 98-99 Kinston
:05 Clay Crouse South Stokes 98-99 North Surry
:05 Jess Poole Rockingham Co 96-97 ?
:05 David Turner Pamlico 95-96 Rosewood
:05 David Williams Pamlico 94-95 Rosewood
:05 David Williams Pamlico 94-95 South Brunswick
:05 Tim Sabotka Manteo 87-88 Northeastern
:05 Billy Harless Eastern Wayne 80-81 Kinston

Time Name School Season Opponent
:06 Curtis Evans Lake Norman 06-07 Hickory
:06 Josh Lester Ledford 05-06 ?
:06 David Bradford Morehead 04-05 GW Danville (VA)
:06 Wayne Neal HP Andrews 03-04 Graham
:06 Claude Mulligan Dixon 03-04 Jacksonville
:06 Stewart Curtis Wesleyan Academy 02-03 Oak Ridge Military Academy
:06 Jaryd Keesee Hopewell 02-03 Concord
:06 Tate Vickery Graham 01-02 Northwood
:06 Drew Shoaf West Davidson 01-02 South Stanly
:06 Darryl Cheatham South View 00-01 EE Smith
:06 Jonathan Cranford South Davidson 00-01 South Stanly
:06 Lamont Shuford Fred T Foard 99-00 Harding
:06 David Lindsay Central Cabarrus 98-99 Kannapolis
:06 James Saling Havelock 98-99 ?
:06 Kenneth Henderson Western Harnett 98-99 Union Pines
:06 James Saling Havelock 98-99 ?
:06 Douglas Moore Mt Pleasant 95-96 Parkwood
:06 David Williams Pamlico 94-95 Dixon
:06 David Turner Pamlico 94-95 South Granville
:06 Jason Roberson Pamlico 94-95 Rosewood
:06 Dan Voliva Pamlico 93-94 Dixon
:06.7 TJ Moore Douglas Byrd 92-93 ?
:06 Adam Mitchell Pamlico 92-93 Manteo
:06 Adam Mitchell Pamlico 92-93 North Brunswick
:06 TJ Clary Pamlico 91-92 New Bern
:06 Tyrone Simpson Laney 90-91 ?
:06 Christopher Hendricks Brevard 86-87 Ashbrook

Time Name School Season Opponent
:07 Robby Blount Forest Hills 06-07 Charlotte Catholic
:07 Benjamin Sprouse ? 05-06 R-S Central
:07 Chris Davis East Rutherford 04-05 Broom (SC)
:07 Lucas Stephens East Chapel Hill 03-04 Bartlett Yancey
:07 David Blakley Richlands 03-04 Croatan
:07 Justin Pearson Southwest Edgecombe 03-04 Cardinal Gibbons
:07 John Grellman Burns 02-03 East Burke
:07 Bradley Rogers East Wilkes 02-03 Starmount
:07 John Grellman Burns 02-03 South Caldwell
:07 Ben Bergeron South View 02-03 Scotland County
:07 Jeff Burkett Franklin 02-03 Asheville School
:07 Casey George Hoggard 98-99 ?
:07 Paul Toler Pamlico 93-94 Dixon
:07 Jamie Franklin Pamlico 92-93 South Granville
:07 Erik Smith Pamlico 96-97 North Brunswick
:07 Jason Roberson Pamlico 95-96 DH Conley
:07 Jason Roberson Pamlico 96-97 Williamston
:07 Jamie Roberson Pamlico 94-95 North Brunswick
:07 Drake Dickenson Morehead 00-01 GW Danville (VA)
:07 Steven Surrett South Davidson 92-93 South Stanly
:07 Ronnie Dunbar Broughton 97-98 ?
:07 Casey George Hoggard ? ?
:07 Jason Breiholz Manteo 89-90 Suffolk VA
:07 Tom Basnight Manteo 98-99 Hertford County
:07 Josh Saunders Manteo 99-00 Greenbrier VA
:07 Chrystan Mebane Cummings 01-02 North Moore
:07 Jeff Tharington Mount Tabor 01-02 Sanderson
:07.6 Brandon Harrison East Henderson 06-07 Owen
:07.9 Pedro Martinez South Iredell 03-04 Surry Central

Time Name School Season Opponent
:08 Bruce Mann AL Brown 06-07 Central Cabarrus
:08 Will Eatmon Smithfield-Selma 04-05 Greene Central
:08 Chad Brown Glenn 04-05 West Forsyth
:08 Josh Collins Cedar Ridge 04-05 North Rowan
:08 Jimmy Metzinger Bunn 04-05 Louisburg
:08 Kevin Robinson North Iredell 04-05 Avery County
:08 Curtis Cunningham Southeast Raleigh 03-04 Apex
:08 Ray Bocchino Garner 03-04 ?
:08 Rashaad Adenu-John Southeast Raleigh 03-04 Green Hope
:08 Todd Baker Bunn 03-04 Northern Nash
:08 Griffen Rush Hickory 03-04 Madison
:08 Chad Brown Glenn 02-03 West Forsyth
:08 Kyle Craver West Davidson 02-03 South Davidson
:08 Adam Clayton Orange 02-03 Northern Durham
:08 Glenn Martin Parkland 02-03 Carver
:08 Ronnie Wike Cape Fear 02-03 ?
:08 Jon Neal Green Hope 01-02 Oak Ridge VA
:08 Jake Sanders Chatham Central 02-03 Broughton
:08 Yusuf Neville Hillside 01-02 Northern Durham
:08 Jonathan Brown Rosewood 00-01 North Pitt
:08 Chris Deemer Dixon 99-00 ?
:08 Kane Long Eastern Randolph 00-01 Albemarle
:08 Adam Mitchell Pamlico 93-94 Dixon
:08 Paul Toler Pamlico 93-94 Rosewood
:08 Jamie Franklin Pamlico 93-94 Dixon
:08 Jamie Franklin Pamlico 92-93 Williamston
:08 David Williams Pamlico 94-95 Smithfield-Selma
:08 Pete Anderson Pamlico 94-95 Lejeune
:08 David Turner Pamlico 95-96 Edenton-Holmes
:08 Erik Smith Pamlico 96-97 West Carteret
:08 Jason Roberson Pamlico 96-97 Dixon
:08 Dustin Prescott Pamlico 00-01 VA Catholic
:08 TJ Clary Pamlico 91-92 Dixon
:08 Ian Lindenmuth Morehead 00-01 GW Danville (VA)
:08 Jason Weeks South Davidson 92-93 ?
:08 Chris Simpson South Davidson 98-99 ?
:08 Kenny Jermane South Davidson 99-00 ?
:08 Keith Harris South Davidson 99-00 ?
:08 James Saling Havelock 98-99 ?
:08 Stephen DuBrey Dixon 00-01 South Brunswick
:08 Luis Herron West Carteret 00-01 West Craven
:08 Stephen DuBrey Dixon 00-01 Lejeune
:08 James Saling Havelock 98-99  
:08 Daniel Hogan Chapel Hill 00-01 Garner
:08 Marcus Hands Hoggard 00-01 Eastern Wayne
:08 Dustin Broadway Hoggard 94-95 ?
:08 Joseph Kincaid Roanoke Rapids 00-01 Northern Vance
:08 Justin Haynes North Surry 00-01 Mooresville
:08 Austin Adams Pisgah 01-02 Burns
:08 Derek Brunson Hoggard 01-02 Laney
:08 Jason Deaton Freedom 90-91 NW Ashe
:08.6 Gianni Niglio Hickory 01-02 Lincolnton
:08.7 Devin Saunders South Iredell 04-05 St Stephens

Time Name School Season Opponent
:09 Jacob Lewis South Stokes 06-07 Elkin
:09 Hector Ayabar North Henderson 05-06 ?
:09 Stuart Chescheir East Chapel Hill 04-05 Webb
:09 Cody Innes North Lincoln 04-05 Lake Norman
:09 Quinn Chandler Mitchell 03-04 Owen
:09 Micah Blake East Chapel Hill 03-04 ?
:09 Bobby Schlatzer Cary Academy 03-04 Oak Ridge
:09 Jeremy Payne Randleman 03-04 South Davidson
:09 Dustin Wilder Bunn 03-04 Ben L Smith
:09 Joey Roberts West Carteret 02-03 North Pitt
:09 Chris Gillett Rockingham County 02-03 Broughton
:09 Nathan Prevette Middle Creek 02-03 ?
:09 Jordan Molatch West Stanly 01-02 Albemarle
:09 Greg Roland Ashe Central 97-98 ?
:09 Willie McLeod Laney 91-92 ?
:09 Brian Hill Pisgah 00-01 North Buncombe
:09 Tommy Sofield Watauga 00-01 ?
:09 Jeremy Jennings South Brunswick 00-01 Westover
:09 Matthew Miller Harding ? Concord
:09 Randy Mason Pamlico 91-92 Havelock
:09 David Martin Pamlico 92-93 Roanoke Rapids
:09 David Martin Pamlico 93-94 West Carteret
:09 Paul Toler Pamlico 94-95 Williamston
:09 Dan Voliva Pamlico 94-95 Havelock
:09 Pete Anderson Pamlico 95-96 Greene Central
:09 Jamie Roberson Pamlico 94-95 Eastern Wayne
:09 Jamie Roberson Pamlico 95-96 Dixon
:09 Jamie Roberson Pamlico 96-97 Greene Central
:09 Eric Sampson Pamlico 98-99 South Brunswick
:09 Curry Pickard Morehead 00-01 GW Danville (VA)
:09 Doug Criswell East Gaston 79-80 Concord
:09 Robert Gordon South Davidson 95-96 ?
:09 Jeremy Phillips South Davidson 96-97 ?
:09 Kenneth Harris South Davidson 98-99 ?
:09 Chris Simpson South Davidson 99-00 ?
:09 Dustin Auman South Davidson 99-00 ?
:09 Keith Harris South Davidson 99-00 ?
:09 Jacques Shy Jordan 00-01 Chapel Hill
:09 Bobby Johnson Croatan 00-01 North Brunswick
:09 Greg Jones Wakefield 01-02 Rocky Mount
:09 Josh Thompson Cape Fear 01-02 Purnell Swett
:09 Wes Palmer North Surry 00-01 Elkin
:09 Travis Donaldson Pisgah 01-02 West Henderson
:09 Josh Wortman Burns 01-02 Owen

Time Name School Season Opponent
:10 Matt Hairgrove Ledford 06-07 Dudley
:10 Evan Workman Central Cabarrus 06-07 Ledford
:10 Alex Mayo Wake Forest-Rolesville 06-07 Wakefield
:10 Chad Davis McDowell 05-06 Garinger
:10 Drew Holbrook East Wilkes 05-06 ?
:10 Devin Saunders South Iredell 04-05 Elkin
:10 Justin Reeb ? 03-04 Havelock
:10 Matt Khalil Bunn 03-04 Warren County
:10 Ford Baker Millbrook 02-03 Southern Durham
:10 Andre Humphrey Laney 89-90 ?
:10 Rich Krogh Bunn 98-99 NCSSM
:10 Andrew Kilby Ashe County 00-01 Avery Co
:10 James Saling Havelock 98-99 ?
:10 Kevin Canty Jordan 97-98 ?
:10 Jonathan Cranford South Davidson 00-01 South Stanly
:10 Daniel Arachikavitz Lejeune 00-01 Dixon
:10 Joseph Davis Rosewood 00-01 North Edgecombe
:10 Antwone Vass Southern Durham 00-01 South Johnston
:10 Alex Bender Weddington 00-01 Ridge View
:10 Wayne Harris South Brunswick 01-02 Ashley
:10 Devin Saunders South Iredell 04-05 Elkin
:10 Lam Tran North Mecklenburg 92-93 Crest
:10 Jasen Bentley Mooresville 87-88 Sun Valley